Biežāk uzdotie jautājumi

Īpašumam piegulošās teritorijas kopšana un uzturēšana

Pašvaldības aģentūras ”Carnikavas komunālserviss” (turpmāk-aģentūra) darbinieki ikdienā veic tai pārvaldībā nodoto pašvaldības nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un uzturēšanu, tajā skaitā ceļu (ielu) uzturēšanu. Ceļu satiksmes likums nosaka, ka ceļa pārvaldītājam ir pienākums nodrošināt, lai ceļš (apdzīvotās vietās-iela) pastāvīgi tiktu uzturēts satiksmei drošā stāvoklī atbilstoši normatīvajiem aktiem un standartiem ceļu satiksmes drošības jomā un nekavējoties tiktu novērsti šķēršļi, kas traucē satiksmi un apdraud tās drošību.

Ikdienā mēs bieži sastopamies ar faktu, ka īpašumiem piegulošajās teritorijās tiek novietoti dažādi priekšmeti, akmeņi, žogi, atkritumu kaudzes, stādīti un audzēti koki un krūmi. Šo visu darbību rezultātā, tiek samazināts ielu platums, bojātas un saskrāpētas automašīnas, kā arī traucē kājāmgājējus un velosipēdu vadītājus.

Lielākajā daļā novada ielu nav trotuāru un velo ceļu, jo ielas platums daudzviet neatļauj tos izveidot. Ir svarīgi, lai ne tikai pašvaldība, bet ikviens nekustamā īpašuma īpašnieks savu piegulošo teritoriju uzturētu satiksmei drošā stāvoklī,  lai gan autovadītāju, gan kājāmgājēju un velosipēdistu pārvietošanās būtu droša.

Turpmāk minēsim būtiskākās lietas, kuras būtu jāzina un jāievēro, kas ir saistošas novada iedzīvotājiem un ko nosaka Ādažu novada pašvaldības domes 2024. gada 28. marta saistošie noteikumi Nr. 17/2024 “Par Ādažu novada teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu” (turpmāk- noteikumi).

Noteikumi nosaka kārtību, kādā Ādažu novada administratīvajā teritorijā tiek:

  • uzturēta sanitārā tīrība
  •  veikta īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas kopšana;
  • uzturētas teritorijas un būves;
  • veikta publiskā lietošanā nodotu pašvaldības zaļo zonu un stādījumu uzturēšana un aizsardzība;
  • sniegts pašvaldības atbalsts piegulošo teritoriju kopšanā;
  • paredzēta administratīvā atbildība par šo noteikumu pārkāpšanu.

Skaidrojums par pieguļošo teritoriju

Piegulošā teritorija  -  publiskā lietošanā esoša teritorija (gājēju ietves, zālieni, apstādījumi), kas robežojas ar nekustamo īpašumu un sniedzas uz visām pusēm līdz brauktuves tuvākajai malai bet ne tālāk kā 6 metri, t.sk. pa nogāzi no nekustamā īpašuma robežas, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas.
Piegulošās teritorijas kopšanu nodrošina:

  • nekustamā īpašuma īpašnieks vai faktiskais valdītājs;
  • daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopība vai pārvaldnieks;
  • dalītā īpašuma gadījumā – ēkas īpašnieks (daudzdzīvokļu dzīvojamajām mājām – dzīvokļu īpašnieku kopība vai pārvaldnieks), ja zemes nomas līgumā nav noteikts citādi. Ja ēkas īpašnieks nav noskaidrojams, kopšanu nodrošina zemes īpašnieks.

Augstāk minētās personas īpašumam piegulošajā teritorijā:

1) veic zāliena nopļaušanu:

  • teritorijās, kas vērstas pret publisku ārtelpu pilsētas un ciemu nekustamajos īpašumos ar blīvu dzīvojamo ēku apbūvi, nodrošina, ka zāliena garums nepārsniedz 20 cm;
  • pilsētas un ciemu teritorijās neapbūvētos īpašumos, kas robežojas ar apbūvētiem, labiekārtotiem īpašumiem, nodrošina, ka zāliena garums nepārsniedz 20 cm;
  • neapbūvēto nekustamo īpašumu teritorijās, kas vērstas pret publisku ārtelpu, nodrošina pļaušanu ne retāk kā divas reizes gadā – līdz 30. jūnijam un līdz 15. septembrim;
  • lauksaimniecībā izmantojamos nekustamos īpašumos nodrošina pļaušanu ne retāk kā vienu reizi gadā, ne vēlāk kā līdz 15. septembrim.

2) atbrīvo piegulošo teritoriju no atkritumiem, nokritušām lapām, nokaltušiem augiem un zariem, akmeņiem, būvmateriāliem un citiem priekšmetiem;

3) veic pasākumus, lai nepieļautu uzkopšanas rezultātā radīto atkritumu, netīro ūdeņu, zāles un citu priekšmetu uzkrāšanu vai izmešanu neparedzētās vietās (uz ceļiem, ietvēm, gūliju nosegrestēs (rīdziņu restēs) vai apstādījumos);

4) veic gājēju ietvju, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, attīrīšanu no sniega un ledus, pretslīdes materiāla kaisīšanu, neizmantojot kaitīgas ķīmiskas vielas.


Kas aizliegts īpašumiem pieguļošajā teritorijā

Īpašumiem piegulošajās pašvaldības īpašumu teritorijās aizliegts:

  • stādīt kokus un krūmus;
  • audzēt kokus un krūmus. Aģentūrai ir tiesības atbrīvot šīs teritorijas no stādījumiem, ja tie traucē gājēju vai transporta pārvietošanos, vai arī tas nepieciešams ceļu uzturēšanai, satiksmes drošībai vai infrastruktūras uzlabošanai. Ja stādījumu īpašnieks nav pašvaldība, Aģentūra par nodomu atbrīvoties no stādījumiem informē to īpašnieku, kura nekustamais īpašums robežojas ar piegulošo teritoriju.

Ciemu un pilsētas teritorijās publiskajos apstādījumos un ielām piegulošajā zaļajā zonā aizliegts novietot mehāniskos transportlīdzekļus, ja tas nav saistīts ar teritoriju apsaimniekošanu. Taču mehānisko transportlīdzekli ir atļauts novietot stāvēšanai zaļajā zonā ielu sarkano līniju robežās privātīpašumiem piegulošās teritorijās, kur nav speciāli paredzētu stāvvietu vai ja tās ir aizņemtas, tas netraucē gājēju pārvietošanos vai citu transportlīdzekļu braukšanu, to neaizliedz izvietotās ceļa zīmes, un novietošana ir saskaņota ar privātīpašuma, kurš robežojas ar attiecīgo piegulošo teritoriju, īpašnieku.


Atbīvojums no īpašuma pieguļošās teritorijas kopšanas

Noteikumi paredz, ka no pienākuma veikt piegulošo teritoriju kopšanu var atbrīvot viendzīvokļa māju īpašnieku, ja mājā netiek veikta saimnieciskā darbība un īpašnieks ir:

  • vientuļš pensionārs, kas vienlaikus ir persona ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, kurai piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss, un kurai nav kopīgas deklarētās dzīvesvietas ar citām pilngadīgām personām;
  • pensionārs, kas vienlaikus ir persona ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, kurai piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss, un kurai ir kopīga deklarētā dzīvesvieta ar personām, kas ir pensionāri, vai personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti.

Lai saņemtu augstāk minētos atvieglojumus, persona vēršas pašvaldībā ar iesniegumu. Pašvaldības izpilddirektors 15 darba dienu laikā pieņem lēmumu par personas atbrīvošanu no pienākuma veikt piegulošo teritoriju kopšanu ne ilgāk kā 12 mēnešus un uzdod Aģentūrai nodrošināt teritorijas kopšanu.

Ja zuduši apstākļi, kas bija par pamatu atvieglojuma saņemšanai, vai iestājies cits īpašuma tiesību pārņēmējs, atvieglojuma saņēmējam ir pienākums 3 darba dienu laikā par to paziņot pašvaldībai.

Persona, kuras nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas platība ir lielāka par pusi no nekustamā īpašuma platības, vai teritorijas daļa ir nopļaujama vienīgi izmantojot speciālu tehniku un aprīkojumu (lieli un dziļi grāvji, kā arī to nogāzes vai apstādījumu nobrukuma risks), var saņemt pašvaldības palīdzību pļaušanai, vēršoties ar iesniegumu pašvaldībā .


Ņemot vērā augstāk minēto, aicinām Jūs sadarboties ar pašvaldību nekustamajam īpašumam piegulošo teritoriju uzturēšanā un apsaimniekošanā. Ja ielas pusē tomēr ir kaut kas iestādīts un tiek audzēts, lūdzam to pārstādīt sava nekustamā īpašuma iekšpusē. Kokus, kuru celma caurmērs ir mazāks par 20 cm var nozāģēt, bet lielākus atstājam aģentūras ziņā. Atgādinām, ka pilsētas un ciema teritorijā koku ciršana aizliegta laikposmā no 15.aprīļa līdz 30.jūnijam.