Piekrastē pamani bīstami savainotu roni, neaiztiec viņu, bet sazinies ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni 26424972!
Lai roņu mazuļus saudzētu:
netuvojies un nedzen ūdenī – te tie atpūšanas un sauļojas;
turi suni pavadā! Nepieskatīti suņi bieži sakož ronēnus, radot tiem dzīvībai bīstamus savainojumus;
ziņo par savainotiem vai ļoti savārgušiem roņiem Dabas aizsardzības pārvaldei , tālr. +371 26424972.
Cik tuvu ronim drīkst iet?
Ronim nevajadzētu tuvoties vispār, jo šādā veidā cilvēks var dzīvnieku izbiedēt un izraisīt papildu stresu. Ronis cilvēka vai dzīvnieka tuvošanos var uztvert kā draudu un aizstāvoties kost. Drošs attālums no roņa ir ne mazāks par 50 metriem.
Vai ronēnam jāpalīdz tikt ūdenī?
Kad roņu mazulis būs pietiekami sasildījies un uzkrājis spēkus, viņš saviem spēkiem atgriezīsies jūrā. Ja ronis ir veselīgs, cilvēku palīdzība viņam nav nepieciešama. Pāragra roņa dzīšana ūdenī var radīt tam apdraudējumu. Ronis dienām ilgi var dzīvot bez ūdens, tāpēc atpūta liedagā var ilgt pat vairākas dienas.
Vai roni vajag vest uz zoodārzu?
Patvaļīga roņu pārvietošana ir kategoriski aizliegta, jo apdraud pašu glābēju. Roņus drīkst pārvietot tikai apmācīts personāls ar piemērotiem palīginstrumentiem un būros. Roņiem ir ļoti asi zobi un spēcīgs sakodiens, gūstīšanas laikā tie var nopietni savainot savus pārvietotājus. Turklāt tie var pārnēsāt arī cilvēkiem un mājdzīvniekiem bīstamas slimības. Svarīgi atcerēties arī to, ka savvaļas dzīvniekam vislabākie apstākļi vienmēr ir tā dabiskā vide. Jebkura saskare ar mākslīgu vidi – dzīvnieka pārvietošanas process, atrašanās nebrīves apstākļos – ir iejaukšanās dabiskajos procesos, kas ne vienmēr palielina dzīvnieka izredzes izdzīvot savvaļā, bieži vien ir tieši otrādi. Turklāt, kādu laiku nebrīvē turēts un pēc tam savvaļā palaists dzīvnieks, var gan mainīt savvaļas sugām raksturīgo uzvedību, gan arī savvaļā no nebrīves nogādāt kādu vīrusu, kas savvaļas populācijai kopumā var izrādīties postošāks par viena konkrētā dzīvnieka bojāeju. Dzīvnieks, kurš ir vesels, vienmēr jutīsies labāk brīvā vidē.
Atgādinām – suņiem pastaigu laikā pludmalē ir jāatrodas pie pavadas! Suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo gan Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumi Nr. 266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”, gan Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumi Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība”. Mājdzīvnieka īpašnieka pienākums ir nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus, ko nosaka Dzīvnieku aizsardzības likums.
Plašāk uz dažādiem jautājumiem par rīcību, ja pamanāt roni liedagā, atbildes sniedz Dabas aizsardzības pārvalde ŠEIT.
Foto: pixabay.com