Vides pārvaldība

Atkritumu apsaimniekošana Ādažu novadā

Ādažu novadā iedzīvotājus apkalpo divi atkritumu apsaimniekotāji:

  • Ādažu pagastā - SIA "Eco Baltia vide" (www.ecobaltiavide.lv);
  • Carnikavas pagastā - SIA "Clean R" (www.cleanr.lv)

Šķirošanas rokasgrāmatas

Atkritumu apsaimniekotā ir sagatavojuši rokasgrāmatas, kā pareizi un vieglāk veikt atkritumu šķirošanu.

Šeit vari iepazīties ar SIA "Clean R" šķirošanas rokasgrāmatu.

Šeit vari iepazīties ar SIA "Eco Baltia vide" Šķirošanas ABC


Kadagas atkritumu šķirošanas laukums

Kadagas šķiroto atkritumu laukums ir pieejams Ādažu novada iedzīvotājiem arī Carnikavas pagasta iedzīvotājiem.

Kadagas šķiroto atkritumu laukums ir pieejams ne tikai Ādažu pagasta iedzīvotājiem, bet arī Carnikavas pagasta iedzīvotājiem ir iespēja savus atkritumus nodot Kadagas šķiroto atkritumu laukumā.

Cenrādis maksas pakalpojumiem: https://ej.uz/146j Kadagas Atkritumu šķirošanas laukums pieņem šādus atkritumus .


Ko darīt ar dārza atkritumiem?

Zāli un lapas vari:

1. Mulčē zāli tieši uz mauriņa (zāliena mulčēšana)

Ja tev ir mulčējošs zāles pļāvējs vai vari atstāt smalki sasmalcinātu zāli:

  • Pļauj bieži un nelielus daudzumus — tad zāle ātri sadalās.
  • Atstāj zāles nogriezumus uz vietas – tie kalpo kā mēslojums, jo satur slāpekli un mitrumu.

Nepārspīlē — ja atstāj pārāk daudz biezā slānī, var rasties pelējums vai mauriņš aizduses.


2. Izmanto zāles kā mulču dobes augiem

  • Izklāj plānā slānī zāli ap augiem vai dobēs (ap tomātiem, ogulājiem u.c.).
  • Aiztur mitrumu, samazina nezāles, un sadalās kā dabisks mēslojums.

Neizklāj biezos slāņos, īpaši mitru zāli — tā var sākt pūt un smirdēt.


3. Kompostē zāli "neredzamā" komposta maisā vai mucā

Ja nav vietas kaudzei:

  • Ievieto zāli lielā melnā atkritumu maisā kopā ar sausu materiālu (lapas, papīru, skaidas).
  • Pievieno nedaudz dārza augsnes (mikrobiem).
  • Atstāj maisu saulainā vietā ar dažām caurumiņām ventilācijai.
  • Maisu ik pa laikam sakrati.

Komposts gatavs 2–4 mēnešos, atkarībā no temperatūras.


 4. Veido “slēpto” kompostu stūra dekorā

Ja dārzā ir stūrītis:

  • Novieto kompostēšanas kasti aiz dekoratīva žoga, krūmiem vai sētas.
  • Izvēlies kompakto kompostētāju (piemēram, stāvo mucu vai termokompostētāju).
  • Estētiku var saglabāt ar augiem vai dekoratīvu pārsegu.

5. Nodot sadarbībā ar savu atkritumu apsaimniekotāju: Noslēdziet līgumu ar savu atkritumu apsaimniekotāju par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu – tas ir ērti un vienkārši! SIA “Clean R”, tālr.:67111001; SIA “Eco Baltia vide”, tālr.: 8717;

6. Nodot Kadagas atkritumu šķirošanas laukumā: Lapas un citus bioloģiskos atkritumus iespējams nodot arī Kadagas šķirošanas laukumā par samaksu. Vairāk informācijas: www.ecobaltiavide.lv, 8717. (par maksu)

7. Zarus, kas resnāki par 2 cm, vari nodot Kadagas atkritumu šķirošanas laukumā kā koksni vai lielgabarīta atkritumus, ar nosacījumu, ka tie ir sagarināti līdz 1 m garumam. (par maksu)

Aicinām rūpēties par mūsu kopējo vidi! Atgādinām, ka bioloģisko atkritumu izbēršana mežā ir aizliegta, jo tas kaitē meža dabiskajai videi un ilgtermiņā apdraud dabas līdzsvaru.

Vairāk par atkritumu šķirošanu šeit: https://skiroviegli.lv/


Padomi bioloģisko atkritumu apsaimniekošanai kompostējot

Kompostēt vari divos veidos:

  1. aukstā kompostēšana - nopļauto zāli apliek ap īpašumā augošajiem kokiem un krūmiem;
  2. kompostēšana plaknē - nopļauto zāli nesavāc, bet atstāj zālienā. Līdzīgi rīkojas rudenī ar koku lapām, kuras ar pļaujmašīnu sapļauj un atstāj.
  3. kompostēšana kaudzē.

Kompostējot kaudzē ir jārīkojas sekojoši:

  1. Dārza ēnainajā daļā (bet ne zem kokiem un krūmiem, kuru saknes izmantos Jūsu sagatavoto mēslojumu) sagatavot līdzenu gludu laukumu (2 x 1 m), kurā iekārto komposta kaudzi vai novieto kompostēšanas tvertni (sk. attēlā).
  2. Zaļos dārza atkritumus liek slāņiem, ievietojot gan zāli, lapas, nezāles, gan arī virtuves atkritumus, kas kalpo par baktēriju un mikroorganismu aktivizētāju. Lielus gabalus vēlams sasmalcināt. Masa ir bez iepakojuma – plastmasas, stikla un citu atkritumu veidu piejaukuma, kas kompostam ir kā piesārņojums un kompostējot nesadalās.
  3. Komposta kaudze sausā laikā ir jāaplaista. Labvēlīgai baktēriju un mikroorganismu attīstībai ir nepieciešami 60-70% mitruma.
  4. Pavasara – vasaras – rudens periodā komposta kaudze ir vairākas reizes jāapmaisa, lai pievadītu nepieciešamo skābekli, un masa vienmērīgi izkarstu. Procesā izdalās siltums, kas paātrina organisko atkritumu sadalīšanos un nodrošina slimību izraisītāju mikroorganismu un nezāļu sēklu bojāeju. Patogēnie mikroorganismi un helmintu oliņas iznīkst pie 70 °C temperatūras.
  5. Rudenī tā ir jau lietojama kā mēslojums uz krūmiem un kokiem, bet nākamajā pavasarī ar kompostu var iekārtot dobes. Ja sliekas ir pazudušas no komposta, tad komposts ir gatavs. Gatavs komposts smaržo pēc svaigas zemes, ir melns un irdens.
  6. Nesadalījušos gabaliņus (koku zariņus, lakstus un cietos stublājus) ievietojiet nākamajā komposta porcijā. Komposta kaudzi var visu laiku papildināt un, tikai rudenī pārrokot, izmantot jau sadalījušos daļu. Lai masa labāk sadalītos, lielos gabalus vēlams sasmalcināt un veselus koku zarus kompostam neizmantot.
  7. Ja esat nolēmuši kompostēt tvertnē, tai ir vajadzīga ventilācija, tvertnei jābūt ar vāku, kas pasargā kompostu no nokrišņiem un grauzējiem, un vēlams kompostējamo masu arī samaisīt. Tādējādi tvertnē komposts veidojas ātrāk un ir kvalitatīvāks.

Kompotēšanas ieteikumus ir izstrādājusi Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija.

Video materiāli par kompostēšanu skatāmi šeit:

Ziema ir klāt – kas jāzina par bioloģisko atkritumu izvešanu ziemā?

Bioatkritumu izvešana – kārtība paliek nemainīga arī ziemā

Lai atvieglotu bioatkritumu izvešanu un novērstu iespējamās problēmas ar to piesalšanu konteinera apakšā, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” dalās praktiskos padomos ērtākai bioatkritumu apsaimniekošanai.

Pretēji izskanējušiem mītiem – zemas temperatūras būtiski neietekmē bioatkritumu izvešanas kārtību. Arī gada aukstajos mēnešos bioloģisko atkritumu izvešana tiek organizēta ierastajā kārtībā saskaņā ar pašvaldību noteikumiem un klientu līgumiem. Lai to veiktu bez traucējumiem, iedzīvotājiem jānodrošina, ka konteineri ir brīvi pieejami to iztukšošanai. Proti, iedzīvotājiem būtu jāpārliecinās, lai konteinera izvešanu neapgrūtina dziļas sniega kupenas, būtisks apledojums vai citi šķēršļi, piemēram, iedzīvotāju transporta līdzekļi.

Aukstā laikā mēdz būt gadījumi, kad bioatkritumi piesalst konteinera apakšā, tomēr jāatzīmē, ka bieži vien tie ir nelieli apjomi, kurus iespējams izvest bez problēmām. Lai izvairītos no atkritumu piesalšanas, ieteicams konteinerus novietot siltākā vietā, piemēram, nojumē. Ja tas nav iespējams, nāksies sagaidīt atkusni, kas Latvijas laikapstākļos ir bieža parādība. Tomēr, ja tiek novērots, ka atkritumi ir piesaluši, vēlams sazināties ar “Eco Baltia vide” klientu centru, kur tiks piedāvāts abpusēji ērtākais risinājums pakalpojuma nodrošināšanai tuvākajā iespējamajā laikā.

Kā novērst atkritumu piesalšanu konteinerā? 

Lai mazinātu atkritumu piesalšanas risku, “Eco Baltia vide” apkopojusi vairākas preventīvas darbības, ko var veikt ikviens iedzīvotājs ziemas mēnešos. Pirmkārt, jāizvairās no šķirdrumu izmešanas konteinerā, piemēram, mērces, kompoti, zupas. Aukstajā laikā tieši šķidrumi būs pirmie, kas sasals. Otrkārt, ieteicams bioatkritumus ievietot speciāli paredzētos bioloģiski noārdāmajos maisiņos vai papīra iepakojumā. Treškārt, jāpārliecinās, ka konteinera vāks ir aizvērts, lai nepieļautu sniega vai ūdens iekļūšanu. Visbeidzot, ja iespējams, pirms izmešanas nedaudz atdzesēt bioatkritumus vēsākā vietā (uz balkona, pagrabā vai ārā), lai tie ātrāk pielāgotos apkārtējās vides temperatūrai.

Tāpat iedzīvotāju ērtībai, iespējams konteinerā ieklāt īpašu bioatkritumiem paredzētu maisu. To kā vienu no risinājumiem ērtākai bioloģisko atkrituu šķirošanai nodrošina arī “Eco Baltia vide”. Būtiskākā prasība maisu ieklāšanai ir pārliecināties, ka tas atbilst nepieciešamajām pārstrādes prasībām, lai saglabātu šķiroto bioatkritumu kvalitāti un tos bez problēmām varētu pārstrādāt.

Konteiners piesalis – ko darīt? Ja tiek konstatēts, ka pirms tuvējās atkritumu izvešanas konteinerā esošie bioatkritumi tomēr ir piesaluši, ieteicams šo grafikā ieplānoto reizi pārcelt uz citu, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekotāju.